20. mája 2024
(18:00 - 20:00)

Workshop: Sila ilúzií / Banská Bystrica

Dolná 180/47, 974 01 Banská Bystrica, Slovakia
Vstupné:
6 € / osoba
Zakúpiť vstupenku
DOD skončilo
18:00 - 20:00

Pozývame Vás workshop venovaný téme ilúzie a jej pascí, na ktorom si tiež vyskúšame rozmanité cvičenia podporujúce rozvoj bdelého vedomia.

Prednáška, diskusia a praktické úlohy na témy: 

  • Filozofické poňatia skutočnosti a ilúzie.
  • Vnútorné a vonkajšie ilúzie.
  • Nebezpečenstvo manipulácie.
  • Ako cibriť úsudok a prekonať sebaklam.

Je všetko, čo zažívame, naozaj reálne? Kde je hranica medzi skutočnosťou a ilúziou? Aké faktory môžu vplývať na naše podvedomie a meniť naše vedomé rozhodnutia?

Problém ilúzie je prastarou filozofickou otázkou, s ktorou sa stretávame v textoch a príbehoch mnohých kultúr. Klasické rozprávky sú plné situácií, kedy hrdina podľahne ilúzii, nechá sa ňou viesť a zíde zo svojej cesty.

Čo môžeme urobiť pre to, aby sme rozpoznali skutočnosť od ilúzie? Ako sa brániť manipuláciám a zámernému ovplyvňovaniu nášho úsudku? Workshop „Sila ilúzií“ nás oboznámi s touto problematikou a spoločne budeme hľadať a skúšať si nástroje, ktoré človeku pomáhajú udržať bdelé a pozorné vedomie a úspešne preplávať nástrahami ilúzií.

„Všetky veci sú samy o sebe bez hodnoty a neutrálne. Až postoj človeka z nich robí protiklady, radosti alebo žalosti. Osamelosť nie je ani dobrá ani zlá, ani nepríjemná ani príjemná. Jeden prežíva osamelosť ako trápenie, iný ako vítaný predpoklad pre vlastné skúmanie a meditácie. Pre jedného je majetok najvyšším cieľom snaženia, pre iného záťaž. Okolnosti samé o sebe nikdy neutvárajú naše pocity, ale len náš postoj k týmto okolnostiam.“ Thorwald Dethlefsen

Prednášať bude vedúca pobočky Banská Bystrica, p. Viktória Búdová, dlhoročná lektorka Novej Akropolis, ktorá absolvovala program štúdia východnej a západnej filozofie, psychológie, etiky a symbolizmu. Špecializuje sa na starovekú filozofiu, filozofické a psychologické témy naprieč celými dejinami v rámci porovnávacieho štúdia. Vedie kurzy a prednášky v oblastiach filozofie, symbolizmu, starovekých kultúr, psychológie a rétoriky.

Dĺžka trvania: 2 hodiny s 1 prestávkou. Počet účastníkov je obmedzený na 15 osôb.

Vstupné: 6 €; študenti a seniori: 4 €. Vstupenka je platná po zrealizovaní úhrady.

Prihlásiť sa na podujatie je možné do pondelka 20.5.2024 do 14:00 prostredníctvom platformy Inviton alebo e-mailom na bb@akropolis.sk.

Miesto konania: Nová Akropolis, Dolná 47, Banská Bystrica, mobil: 0948 143 906, bb@akropolis.sk.

Kontakt na usporiadateľa

Meno: Nová Akropolis, o.z.
Tel. číslo: 0904 403 791
Adresa: Dolná 47, Banská Bystrica

Sociálne siete

Lokalita

Objavte presnú lokalitu na mape!

Načítavam...