18. októbra 2023
(18:00 - 20:00)

Vernisáž - Danglár

Grösslingová 50, 811 09 Bratislava-Staré Mesto, Slovensko
DOD skončilo
18:00 - 20:00
White & Weiss Gallery predstavuje na najnovšej výstave DANGLÁR! významného maliara, ilustrátora a nepochybne kráľa slovenskej politickej karikatúry dnešných dní Jozefa Gertli Danglára.
Pre väčšinu verejnosti je známy bravúrnymi novinovými kresbičkami, vizuálnymi satirickými komentármi, ktoré nahnevajú nejedného potentáta či politika. Verejnosť baví ostrým, ale aj nekorektným humorom.
Druhou vážnejšou líniou Danglárovej tvorby, ktorá je verejnosti menej známa sú štylizované portréty, prepracované do vtipných detailov, a približujúce nám vybraný kontext zo života zobrazených osobností. ,,Maľujem filmové plagáty pre osobnosti a "figúrky", ktoré mám z rôznych dôvodov rád. Zásadne nemaľujem témy, kde by sa objavovali nekvalitní ľudia s nekvalitným prínosom," hovorí Danglár.
Na výstave tak môžeme vidieť Muzikantské legendy ako Keith Richards, alebo Marián Varga, samozrejme pohodovo a s cigárkom v ruke, či portrét David Bowieho alebo Raquel Welch, mimochodom jedinej dámy v kolekcii gentlemanov, ktorá sexi deklamuje svoje "Bandolero. Svojrázne je spracovaná dvojica vierozvestov - Konštatnína (Cyrila) a Metoda. Danglár ich maskuje za dvoch Batmanov a pre tých úspešne vyškolených v hlaholike - Cyril zvestuje na svojej knihe heslo: "Batman forever".
Jozef Gertli - ,,Danglár“ (1962) vyštudoval VŠVU v Bratislave v ateliéri Albína Brunovského a Jána Lebiša. Má za sebou viac ako 20 samostatných výstav, jeho ilustrácie, ,,zdobia" obálky viac ako 50 knižných titulov v Česku a na Slovensku.
DANGLÁR!
Jozef Gertli Danglár
Kurátorka: Silvia L. Čúzyová
19. 10. – 1. 12. 2023
Výstavný program galérie v roku 2023 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia

Kontakt na usporiadateľa

Meno: Contemporary Art Gallery | Galéria súčasného umenia
Tel. číslo: +421 903 562 174

Sociálne siete

Lokalita

Objavte presnú lokalitu na mape!

Načítavam...